W tym tygodniu uczniowie Akademii Montessori przenieśli się do świata jaskiń.

Poznali poszczególne typy jaskiń w Polsce i na świecie oraz sposoby ich powstawania. Dowiedzieli się jakiego rodzaju obiekty podziemne możemy zwiedzać w naszym kraju. Należą do nich: jaskinie, sztolnie, kopalnie, piwnice kupieckie i obiekty militarne.

Dowiedzieli się o zagrożeniach jakie czyhają pod ziemią i w górach, w trakcie wypraw i eksploracji. Zobaczyli skąd bierze się nazwa kras i jaka jest specyfika zjawisk krasowych, które tworzą jaskinie w skałach osadowych.

W trakcie prezentacji, na przykładzie jaskiń kieleckiej Kadzielni, uczniowie mogli zobaczyć jakie prace wykonuje się aby jaskinia stała się podziemną trasą turystyczną. Okazało się, że niektórzy znają już dobrze jaskinie Kadzielni bo zwiedzali je z rodzicami.

Rozmawialiśmy o tym dlaczego należy chronić jaskinie i w jaki sposób ludzie wykorzystują je w różnych zakątkach świata. Nie zabrakło też ciekawych i intrygujących przygód z życia grotołaza, jak: eksploracja dziury w drodze asfaltowej, bliskie spotkanie z gniazdem pełzających gadów, czy "nurkowanie" w wysypisku śmieci na Ponidziu.

Bycie speleologiem, to także różne przywileje: jak możliwość nadawania nazw odkrytym jaskiniom i partiom jaskiń, "przywilej" mycia ubłoconego sprzętu w domowej wannie. To także możliwość współpracy z różnymi naukowcami i organizacjami oraz trochę zabawy z matematyką, gdy trzeba sporządzić plany kartograficzne.

bezpieczenstwo w jaskini

durmitor krajobraz krasowy czarnogora

gniazdo zaskroncow kamieniolom jaworznia chelosiowa jama

jaskinia pod droga oleszno

niebezpieczenstwa w sztolniach

nietoperze zwierzeta w jaskiniach

szkielet w jaskini

wyprawa jaskiniowa oboz durmitor czarnogora

zjezdzanie na linie do jaskini grotolaz speleolog

prezentacja jaskinie ciekawostki wyprawy eksploracja

chlopki lodowe jaskinia

Co nowego w Akademii?

Drukarka 3D do czekolady 12.04.2024 Drukarka 3D do czekolady

Czy cukiernik - informatyk to abstrakcyjny zawód przyszłości? Nie, już dzisiaj drukarki 3D są wykorzystywane do personalizacji i ozdabiania wyrobów...

Wesołych Świąt! 28.03.2024 Wesołych Świąt!

Radosnej Wielkanocy życzy Zarząd, kadra i uczniowie Międzynarodowej Akademii Montessori.

Światowy dzień czytania Tolkiena 26.03.2024 Światowy dzień czytania Tolkiena

25 marca obchodziliśmy - Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W Akademii zorganizowaliśmy warsztaty z kaligrafii, obejrzeliśmy prezentację...