W tym tygodniu uczniowie Akademii Montessori przenieśli się do świata jaskiń.

Poznali poszczególne typy jaskiń w Polsce i na świecie oraz sposoby ich powstawania. Dowiedzieli się jakiego rodzaju obiekty podziemne możemy zwiedzać w naszym kraju. Należą do nich: jaskinie, sztolnie, kopalnie, piwnice kupieckie i obiekty militarne.

Dowiedzieli się o zagrożeniach jakie czyhają pod ziemią i w górach, w trakcie wypraw i eksploracji. Zobaczyli skąd bierze się nazwa kras i jaka jest specyfika zjawisk krasowych, które tworzą jaskinie w skałach osadowych.

W trakcie prezentacji, na przykładzie jaskiń kieleckiej Kadzielni, uczniowie mogli zobaczyć jakie prace wykonuje się aby jaskinia stała się podziemną trasą turystyczną. Okazało się, że niektórzy znają już dobrze jaskinie Kadzielni bo zwiedzali je z rodzicami.

Rozmawialiśmy o tym dlaczego należy chronić jaskinie i w jaki sposób ludzie wykorzystują je w różnych zakątkach świata. Nie zabrakło też ciekawych i intrygujących przygód z życia grotołaza, jak: eksploracja dziury w drodze asfaltowej, bliskie spotkanie z gniazdem pełzających gadów, czy "nurkowanie" w wysypisku śmieci na Ponidziu.

Bycie speleologiem, to także różne przywileje: jak możliwość nadawania nazw odkrytym jaskiniom i partiom jaskiń, "przywilej" mycia ubłoconego sprzętu w domowej wannie. To także możliwość współpracy z różnymi naukowcami i organizacjami oraz trochę zabawy z matematyką, gdy trzeba sporządzić plany kartograficzne.

bezpieczenstwo w jaskini

durmitor krajobraz krasowy czarnogora

gniazdo zaskroncow kamieniolom jaworznia chelosiowa jama

jaskinia pod droga oleszno

niebezpieczenstwa w sztolniach

nietoperze zwierzeta w jaskiniach

szkielet w jaskini

wyprawa jaskiniowa oboz durmitor czarnogora

zjezdzanie na linie do jaskini grotolaz speleolog

prezentacja jaskinie ciekawostki wyprawy eksploracja

chlopki lodowe jaskinia

Co nowego w Akademii?

Warsztaty z kaligrafii 24.03.2023 Warsztaty z kaligrafii

“Hobbit” J.R.R. Tolkiena i stworzone przez niego języki mitologii śródziemia były doskonałym pretekstem do przeprowadzenia warsztatów...

Międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur 2023 17.03.2023 Międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur 2023

16 marca uczniowie Międzynarodowej Akademii Montessori wzięli udział w konkursie matematycznym "Kangur". Udział w konkursie był dobrowolny, ale...

Odkrywamy świat jaskiń 10.03.2023 Odkrywamy świat jaskiń

W tym tygodniu uczniowie Akademii Montessori przenieśli się do świata jaskiń. Poznali poszczególne typy jaskiń w Polsce i na świecie oraz sposoby...