Szkolenia z pierwszej pomocy na stałe zagościły w edukacji najmłodszych. Międzynarodowa Akademia Montessori również realizuje zajęcia pomagające odnaleźć się w trudnych i nagłych zdarzeniach. Rzeczywistość pokazuje, że odpowiednio wyszkolony młody człowiek, może ratować życie również dorosłym. A na pewno wynosi odpowiednie postawy i wrażliwość społeczną do dorosłego życia.

W czwartek gościliśmy Paramedicusa, wirtualnego bohatera stworzonego przez 4 HELP VR oraz prawdziwych instruktorów pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przekonaliśmy się, że przed przybyciem zespołu ratowników na miejsce zdarzenia, można wykonać szereg prostych czynności, które znacząco zwiększają szansę na przeżycie. Czynności, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort poszkodowanego. I wcale nie trzeba mieć do tego dużo siły ani zaawansowanego sprzętu. Wiemy jak sprawdzić oddech i ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, dowiedzieliśmy się co to jest defibrylator AED i gdzie można znaleźć go w przestrzeni publicznej. Poradzimy sobie z zadławieniem i bandażowaniem.

Jesteśmy pod wrażeniem szkolenia z resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) z wykorzystaniem technologii VR. Ćwiczyliśmy na dobrze znanym i popularnym fantomie firmy Laerdal - Little Anne. "Mała Ania" ma już około 60 lat i jest prawdopodobnie najczęściej całowaną twarzą na świecie! Fantomy wykorzystywane do naszego szkolenia przeszły specjalną modyfikację, zostały wyposażone w sensory, oprzyrządowanie VR i specjalną aplikację. Po założeniu okularów przechodziliśmy do wirtualnego świata symulującego prawdziwe zdarzenie.

Zabezpieczaliśmy miejsce wypadku, powiadamialiśmy służby ratunkowe, sprawdzaliśmy podstawowe czynności, prowadziliśmy resuscytację oraz używaliśmy defibrylatora AED. We wszystkim pomagał nam Paramedicus, wirtualny bohater. Sprawiał, że cały proces przebiegał intuicyjnie a na koniec przedstawił nam statystyki efektywności prowadzonych działań.

Taki trening to dużo więcej niż ćwiczenia na "lalce ze sprężyną". To doskonała implementacja nowych technologii w służbie nauki. Zobaczcie Paramedicusa i naszych uczniów w akcji!

pierwsza pomoc 4helpvr wroclaw montessori

pierwsza pomoc podstawowe czynnosci fantom

pierwsza pomoc rko aed ucisk

pierwsza pomoc sprawdzanie pulsu krazenia

pierwsza pomoc szkolenie vr

pierwsza pomoc 4helpvr little anne

Co nowego w Akademii?

Pomagamy zwierzakom ze schroniska we Wrocławiu 06.12.2023 Pomagamy zwierzakom ze schroniska we Wrocławiu

To nie reklama sklepu zoologicznego - to efekty zbiórki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. Nasze doświadczenie w akcjach...

Diwali - święto światła 24.11.2023 Diwali - święto światła

Nasi uczniowie i nauczyciele pochodzący z różnych krajów sprawiają, że akademia jest jak kalejdoskop kultur. Przez cały rok mamy okazję żeby...

Spędzamy jesień w ruchu! 09.11.2023 Spędzamy jesień w ruchu!

Jesień zagościła już na dobre. Pojawiają się pierwsze przymrozki, a nasza łąka kwietna sygnalizuje nam zbliżający się koniec okresu wegetacji. Pada...