W tym tygodniu uczniowie Akademii Montessori przenieśli się do świata jaskiń.

Poznali poszczególne typy jaskiń w Polsce i na świecie oraz sposoby ich powstawania. Dowiedzieli się jakiego rodzaju obiekty podziemne możemy zwiedzać w naszym kraju. Należą do nich: jaskinie, sztolnie, kopalnie, piwnice kupieckie i obiekty militarne.

Dowiedzieli się o zagrożeniach jakie czyhają pod ziemią i w górach, w trakcie wypraw i eksploracji. Zobaczyli skąd bierze się nazwa kras i jaka jest specyfika zjawisk krasowych, które tworzą jaskinie w skałach osadowych.

W trakcie prezentacji, na przykładzie jaskiń kieleckiej Kadzielni, uczniowie mogli zobaczyć jakie prace wykonuje się aby jaskinia stała się podziemną trasą turystyczną. Okazało się, że niektórzy znają już dobrze jaskinie Kadzielni bo zwiedzali je z rodzicami.

Rozmawialiśmy o tym dlaczego należy chronić jaskinie i w jaki sposób ludzie wykorzystują je w różnych zakątkach świata. Nie zabrakło też ciekawych i intrygujących przygód z życia grotołaza, jak: eksploracja dziury w drodze asfaltowej, bliskie spotkanie z gniazdem pełzających gadów, czy "nurkowanie" w wysypisku śmieci na Ponidziu.

Bycie speleologiem, to także różne przywileje: jak możliwość nadawania nazw odkrytym jaskiniom i partiom jaskiń, "przywilej" mycia ubłoconego sprzętu w domowej wannie. To także możliwość współpracy z różnymi naukowcami i organizacjami oraz trochę zabawy z matematyką, gdy trzeba sporządzić plany kartograficzne.

bezpieczenstwo w jaskini

durmitor krajobraz krasowy czarnogora

gniazdo zaskroncow kamieniolom jaworznia chelosiowa jama

jaskinia pod droga oleszno

niebezpieczenstwa w sztolniach

nietoperze zwierzeta w jaskiniach

szkielet w jaskini

wyprawa jaskiniowa oboz durmitor czarnogora

zjezdzanie na linie do jaskini grotolaz speleolog

prezentacja jaskinie ciekawostki wyprawy eksploracja

chlopki lodowe jaskinia

Co nowego w Akademii?

Pomagamy zwierzakom ze schroniska we Wrocławiu 06.12.2023 Pomagamy zwierzakom ze schroniska we Wrocławiu

To nie reklama sklepu zoologicznego - to efekty zbiórki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. Nasze doświadczenie w akcjach...

Diwali - święto światła 24.11.2023 Diwali - święto światła

Nasi uczniowie i nauczyciele pochodzący z różnych krajów sprawiają, że akademia jest jak kalejdoskop kultur. Przez cały rok mamy okazję żeby...

Spędzamy jesień w ruchu! 09.11.2023 Spędzamy jesień w ruchu!

Jesień zagościła już na dobre. Pojawiają się pierwsze przymrozki, a nasza łąka kwietna sygnalizuje nam zbliżający się koniec okresu wegetacji. Pada...