W czasach Internetu i smartfonów łączność krótkofalowa może wydawać się rozrywką z minionej epoki. Nic bardziej mylnego!
Gościliśmy dzisiaj w Akademii pana Przemysława Błaśkiewicza z Wrocławskiego Klubu Krótkofalowego SP6PRT, który odkrywał przed nami tajemnice telegrafu, alfabetu Morse'a i łączności krótkofalowej.
Nasłuchiwaliśmy rozmowy pilotów z przelatujących samolotów, łączyliśmy się z Japonią, USA oraz ze stacją w Mokronosie Górnym. W ogrodzie została zamontowana kilkumetrowa antena.
- is this frequency free?
- CQ from Sierra Papa Six Papa Romeo Tango, calling CQ...
Tak wywoływaliśmy inne radiostacje zachęcając do rozmowy.
Poznaliśmy etyczne aspekty i dobre praktyki w łączności krótkofalowej. Dowiedzieliśmy się do czego wykorzystywana jest na co dzień łączność radiowa i dlaczego jest to najlepsza metoda komunikacji w kosmosie.
Zajęcia doskonale korespondowały z naszymi lekcjami o dźwięku, w trakcie których przeprowadzaliśmy eksperymenty pozwalające poznać właściwości materiałów w zakresie przewodzenia i izolowania fal.
Dziękujemy panu Przemkowi za wizytę i podzielenie się z nami swoją pasją!
Co nowego w Akademii?

Przy naszej szkole i przedszkolu powstała dzisiaj łąka kwietna. Łąki kwietne to nie tylko popularna w ostatnim czasie moda miejska, ale przede...

Kończy się kolejny rok szkolny: 2021/22. Uczniowie Międzynarodowej Akademii Montessori zaplanowali w dzień zakończenia prezentacje i występy dla...

Światowy Dzień Roweru to stosunkowo młode święto, ustanowione w 2018 roku przez ONZ. Jego pomysłodawcą był Polak, Leszek Sibilski, a obchodzimy je...